Folow us on social

Twitter’da iklim değişikliği araştırması sonucu sizlerle

Twitter iklim değişikliği ile ilgili en çok paylaşım yapılan ortamlardan biri haline geldi. Ancak paylaşımların çok fazla olmasıyla da birlikte paylaşılan bilgilerin, ne kadar güvenilir olduğu tartışma konusu oldu. Çünkü Twitter bot hesap paylaşımları nedeniyle güvenilirlik kaybı yaşıyor.

Bu nedenle ABD‘de bulunan Brown Üniversitesi bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçları şaşırttı çünkü iklim değişikliği ile ilgili paylaşımda bulunan hesapların önemli kısmının bot hesap olduğu belirlendi.

Twitter iklim değişikliği konuşulurken hesapların bir kısmı bot

Twitter bot hesap kullanıcıları nedeniyle çalışmaları artırmış durumda. Twitter, hesapların sahip olduğu e-posta adresleri, giriş yaptıkları konum ve giriş aralığı gibi konuları inceliyor. Yine de filtreleme işleminden kaçan bot hesaplar, önemli konular hakkında paylaşımda bulunuyor.

Bu paylaşımların en büyük bölümü de iklim değişikliği üzerine paylaşıldı. Brown Üniversitesindeki bilim insanlarının araştırma sonucuna göre Twitter iklim değişikliği paylaşımlarının yüzde 25‘i bot hesaplar tarafından yapıldı.

Programlanan botların, belli zaman aralıklarıyla paylaşımları yaptığı belirlendi. Paylaşımların da iklim değişikliği olduğunu reddeden hesaplardan yoğun yapıldığı belirtildi.

Özellikle, 2017 yılında ABD Başkanı Donald Trump‘ın iklim değişikliğiyle mücadele için yapılan anlaşmadan çekildiğinde paylaşıldığı belirlendi. Bu dönemde bot hesaplar Başkan Trump‘ı destekler nitelikte paylaşımlar yaptı. 6.5 milyon tweet‘in bu zamanlamada atıldığı belirtildi.

    Yorumunuzu Yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.*